Příčina Hallux valgus

– Palec tvoří počáteční – koncový bod pro podélnou i příčnou klenbu

– Nejsilnější prst nohy

– Udavatel směru jak daleko se chodidla vytáčejí

– Indikátor toho, jak jej používáme

– Každá akce a aktivita palce a kloubu se projeví na celém chodidle, dolní končetině, pánvi, hýždích, páteři a hlavě

Při hallux valgus palec nemůže svou funkci plnit – automaticky nastoupí hlavní kloub, aby klenbu stabilizoval. Hlavní kloub, ale k tomu není určen a je tím rychle přetížen. Když někde na těle působí příliš velký tlak nebo zátěž, toto místo zbytní – „zpevní“ – na kosti přibývá tkáň, která časem vytvoří chrupavku a později zkostnatí.

Pro správné fungování nožní klenby je tedy třeba přímá a napjatá pata + rovný palec = podélná klenba. Příčná klenba, kterou stabilizuje svalstvo přednoží, se při nášlapu krátce napne a při odrazu opět uvolní. Tím klenba drží sama a při každém kroku tak dochází k silovým stimulům a stabilizaci. K tomu je ideální bosá chůze. Při nošení podpatků by měla být dostatečná kompenzace např. po 3-4 hodinách střídat obuv- z vysokého podpatku přejít na měkkou, tlumenou sportovní obuv, od špičaté k široké obuvi, od tuhé k pružné a přidat i chůzi bez bot. Pokud nám nožní klenba nefunguje správně a nosíme i dlouhodobě nevhodnou obuv, zvyšuje se tlak na hlavní kloub palce, vytlačuje se kloubní maz a klouby se třou přímo o sebe, což vede ke zničení kloubních ploch. Dochází ke ztrátě kloubní tekutiny, chrupavka není dostatečně zásobována živinami a časem dochází k poškození kloubu.

Čím větší je vybočení halluxu, tím nestabilnější je pohyb kolenního kloubu, vznikají potíže s pánví a poté s páteří. Tím vidíme, že správné nastavení a funkce chodidla má vliv na celé držení těla a tím i na psychiku člověka, protože pohyb není vnímán jako stres.

Na vzniku vbočeného palce má také podíl příliš malá obuv – noha se zde neodráží od země prsty,ale metatarzálními hlavicemi. Tím nedochází ke kompletnímu odvíjení a hl. kloub palce si nemůže zachovat flexibilitu. Prsty se stahují stále více dozadu a tím se zkracuje oblast přednoží a vznikají kladívkové prsty.

Někdy se na vzniku vbočeného palce může podílet vrozená vada, úraz nebo i polyneuropatie periferní poškození nervů- snížená citlivost nebo přecitlivělost kůže na ploskách chodidel, ale také dlouhé sezení. Sezením se oslabují hýžďové svaly a zkracuje se bederní a stehenní svalstvo, což se opět projevuje na prstech nohou.